Hlavní strana Hlavní strana Hlavní strana
Nabídka nemovitostí
Nabídka služeb
Rady zákazníkům
Zajímavé články
Asociace realitních kanceláří ČR
O firmě
Kontakt

 

Zajímavé články

Zde naleznete několik zajímavých článků, připravované ve spolupráci s realitní agenturou SLAVIA, spol. s .r.o. a uveřejněné v deníku PRÁVO.

deník PRÁVO, 27.8.2002 (ročník12/číslo 199), str. 20
Jižní Morava: povodně ceny neodnesly

 

Jižní Morava: povodně ceny neodnesly
 

Nedávná velká voda, která na jižní Moravě letos ve dvou okresech alespoň zahrozila, neměla žádný nebo téměř žádný vliv na cenu a prodejnost nemovitostí.

Potvrdili to odborníci hned z několika realitních kanceláří, kteří současně připomněli vývoj po povodních na Moravě v roce 1997. Bezprostředně po povodních sice poklesla prodejnost obytných domů i pozemků v místech nejvíce poškozených vodou. Během půl roku až roku se však všechno vrátilo do původních kolejí. I letos to zřejmě bude podobné.

Už není co snižovat
"To, co se odehrálo kolem obcí nad novomlýnskou vodní soustavou, nemá v této chvíli žádný vliv na cenu nemovitostí a jejich prodejnost. Samozřejmě je příliš brzy mluvit o prodejnosti nemovitostí po povodních, zatím v oblastech, jichž se to týká, nabídek nemovitostí k prodeji nepřibylo. Ani kdyby však v nejbližší době nabídka stoupla, ceny dolů nepůjdou. V Jevišovce, Drnholci, Novosedlech a dalších obcích kolem Dyje, která se nedávno vylila z břehů, prodávají lidé nemovitosti beztak za podstatně nižší cenu, než je cena odhadní. Je už tak nízká, že prakticky není možné jít níž. Už delší dobu je běžné, že dům, který je podle znaleckého posudku za milión, taktak prodáte za 600 000. Jaképak další snižování ceny," podivil se Blažej Damborský z renomované břeclavské realitní kanceláře Slavia.

Podle něj ani v samotné Břeclavi neexistuje nějaká nepsaná cenová mapa, která by rozlišovala ceny nemovitostí podle stupně ohrožení velkou vodou. Poté, co bylo vybudováno ještě odlehčovací koryto, výrazně zvyšující kapacitu řečiště Dyje, protékající městem, není už o nebezpečí povodní vůbec řeči. "Tam, kde nově postavené domky leží dokonce až za hrází odlehčovacího ramene Dyje, sice obavy z velké vody jsou, na ceny to však žádný vliv nemá," řekl Damborský.

Benátčané jsou zvyklí
Podobného názoru je i Petr Gabriel ze znojemské realitní společnosti Reko a spol. "Na Znojemsku neměla zatím povodeň vliv na nic. Pokud vím, žádný z majitelů domů, jichž se dotkla ve Znojmě velká voda, svoji nemovitost zatím neprodává. Pokud tak bude chtít učinit, sotva bude mít na prodejnost domu vliv to, že patří do některé ze čtyř ulic, do nichž se dostala velká voda," řekl Gabriel a dodal, že něco takového se stane snad jednou za padesát let.

"Pokud jde o Vranov, tam voda z přehrady zatopila domy v tzv. Benátkách. Už sám název těch míst hodně napovídá. Tam byli vytopeni v minulosti vždycky. Zatím tam však nikdo dům neprodává, takže není ani možno mluvit o jeho prodejnosti a ceně," dodal realitní makléř.
(jac)

nahoru^